Hírmorzsák

Megjelent az 1. hangoskönyv - Anasztázia !
 
Főoldal arrow Tallózó arrow 4. ÍGY SZÜLETNEK AZ ÁRVIZEK
4. ÍGY SZÜLETNEK AZ ÁRVIZEK

Így születnek az árvizek!!!

írta: Michal Kravčík, vízügyi szakértő

Általában csak azután érezzük az észbontó, lélegzetelállító tehetetlenséget és elkeseredettséget, amikor udvarunkat elönti a víz, betör házunkba és arra kényszerít bennünket, hogy elhagyjuk nehezen felépített otthonunkat. Általában olyan vizekről van szó, amelyek fás domboldalakról, a mezőgazdaság által megművelt földekről, betonnal, aszfalttal borított felületekről, utakról és tetőkről folynak a völgyekbe. Elindultam tehát, hogy megnézzem és bemutassam, hogyan születik az árvíz a Ronyava patakon. Azért választottam ezt, mert az utóbbi 5 hónap alatt már 4 alkalommal volt itt szükség harmadfokú árvízvédelmi készültségre.

 

Felmentem a Szalánci Hegységbe, ott nézelődtem. Majd mezőgazdasági földek mentén haladtam tovább egészen a domboldalak tövéig és megnéztem azt itt található falvakat is. Ezek szlovák nevükön: Slanské Nové Mesto, Zemplínská Teplica és Egreš. El akartam jutni Michaµany-ig, de Čelovce község határában az út már járhatatlan volt. Ezeket a fotókat ott jártamkor készítettem és csak azt bizonyítják, hogy az árvizekért, amelyek jelenleg Szlovákia felét sújtják, az erdészek, mezőgazdászok, területfejlesztők, vidékfejlesztők, úthálózati mérnökök és vízgazdálkodási szakhivatalok a felelősek. Hiszen az erdő- és mezőgazdaságban használt gyakorlat, az erdőkön és mezőgazdasági területeken át vezető utak és az úthálózat építésének a módja az utak mentén kikövezett vagy kibetonozott árkokat, folyókákat, tobogánokat/csúszdákat létesít. S ezek csupán elősegítik az árvizek keletkezését. Sajnos, az esővízzel való ilyen jellegű bánásmód gyorsítja annak összpontosított begyűjtését a patakokba, folyókba…. Íme, így alakul ki az árvíz:

 

"No comment!", állítja a nyuszi bekötött szájjal arra várva, mikor mossa el a „nagyvíz” a házikót s azzal együtt őt is.

Lám, ez barangolásaim látlelete a Ronyava patak mentén. Hozzá kell még tennem azt is, hogy a falusiakon kívül, akik aggodalommal figyelték a helyzetet, nem találkoztam egyetlen vízgazdálkodási, hivatásos mezőgazdasági, vagy erdőgazdasági szakemberrel, útépítő mérnökkel sem, aki felmérte, diagnosztizálta volna a sorban következő árvíz valós okait. Valószínűleg majd akkor jönnek csak, amikor minden száraz lesz, nehogy besározzák lakkcipőiket. Ha majd ismét felszárad az út, szakszerűen felmérik, hogy tovább kell mélyíteni, szélesíteni a medreket, ezek mentén egyre magasabb gátakat kell emelni. Majd egy-két év után – addig elkészítik a tervrajzokat – talán sikerül EU-s pénzeket is kapniuk és azokkal csapadékelvezető rendszereket építeniük. Addig is majd jönnek az egyre nagyobb esők, amelyek „kimossák” a völgyeket és mindenki arról fog beszélni, hogy mennyire komplikált, mennyi fáradalmat, munkát és pénzt igénylő feladat az egész. S így megy ez majd mindaddig, míg mindenki meg nem halt, mint a mesében.

Michal Kravčík, vasárnap 2010. május 16.

 
< Előző   Következő >
© 2012 Anasztazia.hu
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.